Zavřít

Poptávka

Rádi vám vytvoříme cenovou nabídku na míru

O jakou službu máte zájem?

Skřivánek s.r.o., IČ: 60715235, se sídlem Na dolinách 153/22, CZ 147 00 Praha zpracovává osobní údaje fyzických osob v souladu s účinným nařízením Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/679 (dále jen "Nařízení"), které v českém právním prostředí od 25. května 2018 doplňuje stávající zákon č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů. Seznamte se, prosím se zásadami zpracování osobních údajů.

Slovo roku 2018

Na přelomu roku probíhá tradiční hlasování Lidových novin o slovu, které co nejvýstižněji charakterizuje události, trendy a témata končícího roku. Čtenáři vybrali slovem roku 2018 Rambohafíka čili jméno pudla exministryně obrany Karly Šlechtové (ANO), jehož si vyfotila a zveřejnila na svém Instagramu, jak sedí u věnců na hrobu neznámého vojína na Vítkově. Vzbudila tak vlnu negativních reakcí a dopomohla si tím k ukončení svého vládního angažmá.

Redakce Lidových novin zvolila jako slovo vystihující rok 2018 sucho, se kterým se Česká republika potýkala tři čtvrtiny roku, kdy padaly teplotní rekordy a hladiny řek i podzemních zásob vody klesaly pod historické hodnoty.
Další slova v užším výběru byla následující a hlasovalo se o nich v tomto pořadí:

Čučkaři – původem nářeční výraz z jižní Moravy, kterým prezident Miloš Zeman označil zpravodaje z BIS v reakci na pasáže výroční zprávy, kde tajné služby varovaly před narůstající čilostí ruských a čínských špionů.
Brexit – termín pocházející už z roku 2016 (z anglického Britain a exit), kdy si Velká Británie v referendu odhlasovala ukončení svého členství v Evropské unii; letos se ale mnohokrát skloňovalo v souvislosti s blížícím se datem – 21. lednem 2019 – kdy mají britští zákonodárci hlasovat o rozchodové dohodě.
Zpovykaný – již téměř nepoužívaný český výraz oprášila bývalá pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO), když ho použila pro označení obyvatel Prahy nespokojených s nepřehlednými dopravními uzavírkami. Vzápětí se ujalo a konkurenční občanští demokraté jej v komunální kampani použili přímo ve svém volebním mottu „Zpovykaní Pražáci volí ODS“.
GDPR – Evropské nařízení o ochraně osobních údajů, které vstoupilo v účinnost koncem května 2018, mělo za cíl chránit občany při zveřejňování osobních údajů, ale místo toho se z něj pro Čechy stalo všudypřítomné strašidlo.
Novičok – nervově paralytický jed, který měl otrávit bývalého ruského špiona Sergeje Skripala a jeho dceru v Salisbury. Útok vyvolal jednu z největších diplomatických roztržek posledních let, kdy Británie označila za viníka Rusko. To se proti obvinění ohradilo tím, že tento jed může pocházet odkudkoli, což podpořil prezident Miloš Zeman a přihlásil svou vlast jako možného původce vyrobeného jedu, protože se u nás ve stopovém množství testuje ve speciálních armádních zařízeních.
Gender – hlavní téma, které se řešilo v souvislosti s Úmluvou Rady Evropy o prevenci a boji proti násilí na ženách a domácímu násilí, spíše známou jako Istanbulská úmluva. Zaměřuje se především na genderově podmíněné násilí proti ženám. Její kritici tvrdí, že je v našem prostředí nadbytečná, zavádí pozitivní diskriminaci (zvýhodňuje ženy před muži), zpochybňuje klasickou rodinu (žena + muž + děti), tradice a kulturu naší společnosti.  
Dotace – termín, který se v loňském roce objevoval ve zvýšené míře, a to v souvislosti s projektem Čapí hnízdo, s nímž je spojený premiér Andrej Babiš (ANO). 
Kůrovec – dlouhotrvající nadprůměrné teploty urychlily vývoj lýkožrouta smrkového a došlo tak k napadení velkého množství stromů. „Kůrovcová kalamita“ měla za následek pokles cen nakaženého dřeva, pro něž už nebylo odbytiště, a také pokácení mnoha stromů s turistickými značkami, které Klub českých turistů nestíhá obnovovat.
Žluté vesty – protestní hnutí, které vzniklo ve Francii a rozšířilo se do dalších okolních zemí; začalo jako protest proti zvýšení daní na pohonné hmoty, kdy si demonstrující oblékli reflexní vesty z povinné autovýbavy, a pokračovalo demonstracemi proti celkové politické situaci a životní úrovni. Na některých místech protesty přerostly v občanské nepokoje, stavění barikád a rabování.
Plagiát – kvůli opisování vysokoškolských prací museli ze svých funkcí odstoupit exministryně spravedlnosti Taťána Malá (ANO) a exministr práce Petr Krčál (ČSSD). Pátrání ve starších diplomových pracích nebo monografiích se pak stalo náplní práce řady redakcí, spolků, stranických zázemí či studentů.
Sirotek – s návrhem projevit solidaritu a přijmout 50 syrských dětí přišla europoslankyně Michaela Šojdrová (KDU-ČSL), následně se našlo 50 českých rodin, které by byly ochotny se těchto dětí ujmout, premiér Andrej Babiš (ANO) však tuto iniciativu odmítl a označil ji za politickou kampaň.
Tygří vývar podařilo se rozbít gang, který zabíjel tygry, aby z nich nelegálně vyráběl produkty tradiční čínské medicíny, z nichž několikadenní vývar z tygřích kostí byl ten nejlukrativnější. Jedním z obviněných v této kauze je Ludvík Berousek, příbuzný slavné rodiny provozující cirkus. V důsledku tato kauza vyvolala diskuzi nad samotným provozováním cirkusů a vystupováním zvířat.

Zdroj: https://www.lidovky.cz/noviny/anketa-cuckari-sucho-gdpr-rambohafik-hlasujte-pro-slovo-roku-2018.A181214_123654_ln_noviny_pev

Na slova, která bodovala u čtenářů serveru lidovky.cz v minulých letech, se můžete podívat zde: https://www.lidovky.cz/domov/slovo-roku-2018-ctenari-serveru-lidovky-cz-vybrali-rambohafika-ln-zvolily-sucho.A181228_120743_ln_domov_ele

V anglicky mluvících zemích se slovem roku 2018 stal podle encyklopedické společnosti Merriam-Webster výraz justice (spravedlnost) – související s bouřlivou diskuzí kolem fungování vlády Donalda Trumpa; internetový slovník Oxford Dictionaries vybral slovo toxic (jedovatý) – používané spíše pro popis agresivního, útočného slovníku než jako označení pro nebezpečnou látku či chemikálii; služba Dictionary.com pak výraz misinformation (dezinformace) – kvůli debatě o demagogické kampani ruských trollů, kterou vystopovaly americké tajné služby a zkoumá tým vyšetřovatelů z FBI. Při výběru slova vycházejí internetové firmy z frekvence výrazů při vyhledávání.

Zdroj: https://www.tyden.cz/rubriky/zahranici/evropa/slovo-roku-2018-spravedlnost-i-dezinformace_507075.html

Německým slovem roku 2018 vyhlásila Společnost pro německý jazyk (GfdS) termín Heiszeit (doba horká či horké období) odkazující na extrémní letní horka a oteplování zemského klimatu. Na druhém místě skončil výraz Funklochrepublik používaný v souvislosti s kritikou, že Německo má především na venkově plno hluchých míst bez mobilního signálu, což se stalo i tématem parlamentních voleb, před kterými se diskutovalo, jak rychle by se v zemi měla budovat infrastruktura pro nejnovější standard sítí páté generace (5G). Na třetí místo žebříčku pronikl termín související s migrační krizí, a to Ankerzentren neboli střediska, kde chtějí úřady roztřídit migranty.

Mezi první desítku se dostala také třeba slova Diesel-Fahrverbot (zákaz vjezdu dieselům) odkazující na zákaz vjezdu aut s dieselovým pohonem do center měst, Handelskrieg (obchodní válka), Brexit-Chaos (brexitový chaos) či die Mutter aller Probleme (matka všech problémů), za kterou považuje německý ministr vnitra Horst Seehofer migraci.

Zdroj: https://www.tyden.cz/rubriky/relax/kuriozity/slovem-roku-se-v-nemecku-stal-vyraz-heisszeit-doba-horka_506855.html

Mgr. Petra Sendlerová, metodička pro překlady a tlumočení
2019-01